Paszteciki krucho-drożdżowe z serem i pieczarkami
Aromatyczna, złocista i zaskakująco uniwersalna – taka właśnie jest ta przekąska, którą pokochasz od pierwszego kęsa. Paszteciki krucho-drożdżowe sprawdzą się zarówno podczas eleganckich przyjęć, jak i na świątecznym stole. Delikatne ciasto w połączeniu z nadzieniem tworzy idealną przekąskę, która znika szybciej, niż zdąży się ją postawić na talerzu. Paszteciki z serem i pieczarkami dodają całości jeszcze więcej charakteru i sprawiają, że trudno poprzestać na jednym. Jeśli szukasz pomysłu na efektowne, a jednocześnie proste w przygotowaniu danie, te paszteciki z serem i pieczarkami będą idealnym wyborem. Polecam!
![]()
Składniki na paszteciki z serem i pieczarkami
Ciasto:
- 200g śmietany 18%
- 50g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 0,5kg mąki pszennej
- 1 jajko
- 2 żółtka
- 200g masła
- po pół łyżeczki soli i pieprzu
Farsz:
- 0,5kg pieczarek
- 1 cebula
- 1 łyżka masła klarowanego
- sól i pieprz
- 20dkg żółtego sera (u mnie ser mozzarella)
Dodatkowo:
- 2 białka jaj – do posmarowania pasztecików
- sezam – do posypania
![]()
Przepis na paszteciki z serem i pieczarkami
Na początek przygotowujemy farsz. Pieczarki myjemy, osuszamy, kroimy na plasterki i podsmażamy na patelni na niewielkiej ilości masła.
![]()
Usmażone pieczarki przekładamy do miseczki, a na patelnie dokładamy masło i podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę.
![]()
Gdy cebula i pieczarki przestygną, przekładamy je do malaksera i mielimy razem.
![]()
Gotowy farsz przyprawiamy dość intensywnie solą oraz pieprzem.
![]()
Następnie do miseczki przekładamy śmietanę, wsypujemy cukier i wkruszamy drożdże.
![]()
Całość dokładnie mieszamy.
![]()
Na stolnicę wysypujemy mąkę, dodajemy pokrojone na kawałki masło oraz sól i pieprz. Wszystko siekamy nożem.
![]()
Następnie dodajemy jajko, żółtka oraz śmietanę rozrobioną z drożdżami.
![]()
Wszystko razem zagniatamy na gładkie ciasto.
![]()
Powstałe ciasto rozwałkowujemy na prostokąt o grubości 3-4 mm.
![]()
Na skraju ciasta układamy porcję farszu i posypujemy go startym lub drobno pokrojonym serem.
![]()
Następnie całość zwijamy w rulon i odcinamy. Ponownie układamy porcje farszu na skraju ciasta, zwijamy w rulon i odcinamy. Postępujemy tak do wykończenia ciasta. Rulony kroimy na ok. 3-4 centymetrowe kawałki i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
![]()
Paszteciki krucho-drożdżowe smarujemy roztrzepanym białkiem jajka.
![]()
Posypujemy sezamem.
![]()
Na koniec Paszteciki krucho-drożdżowe z serem i pieczarkami wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180°C i pieczemy przez około 18–20 minut – do ładnego zrumienienia.
![]()
Paszteciki z serem i pieczarkami świetnie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno.
![]()
*** Smacznego ***
Polecam również:
Paszteciki wigilijne z kapustą i pieczarkami
![]()
Ekspresowe paszteciki z pieczarkami
![]()