Ogórki curry


Ogórki curry

Hit wśród przetworów! Świetny dodatek do obiadu, grilla lub kanapek. Jedne z moich ulubionych zapraw na zimę, choć można je spożywać już po tygodniu od zamknięcia słoików. Polecam!

 

 

Składniki:

3 kg ogórków gruntowych

2 cebule

6 płaskich łyżeczek gorczycy

6 liści laurowych

po 3 ziarenka ziela angielskiego do każdego słoika

po 3 ziarenka pieprzu do każdego słoika

  • Zalewa:

1,5 litra wody

1,5 szklanki octu 10%

2 niepełne szklanki cukru (400g)

2 łyżki soli kamiennej niejodowanej

2 łyżki przyprawy curry

1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku

 

 

*** Przygotowujemy zalewę. Do garnka wlewamy wodę i ocet. Wsypujemy cukier, sól oraz paprykę. Całość mieszamy i zagotowujemy. Zmniejszamy moc palnika i gotujemy  przez około 5 minut. Odstawiamy do przestudzenia ***

*** W międzyczasie do każdego słoika (wyszło mi 6 słoików 0,7 litra) wkładamy trochę cebuli pokrojonej w piórka, liść laurowy, wsypujemy płaską łyżeczkę gorczycy oraz po 3 kulki ziela angielskiego i pieprzu ***

*** Ogórki obieramy i kroimy w ćwiartki ***

*** Pokrojone ogórki układamy pionowo w słoikach ***

*** Całość zalewamy przestudzoną zalewą ***

*** Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy. Słoiki możemy pasteryzować w garnku, w piekarniku lub w zmywarce ***

Sposoby pasteryzacji:

  1. W garnku – Na dnie umieszczamy ściereczkę, układamy słoiki, tak aby nie stykały się ze sobą ściankami, zalewamy wodą do 3/4 wysokości słoików, zagotowujemy i pasteryzujemy (gotujemy na małym ogniu przez około 8 minut). Pozostawiamy w garnku do wystudzenia.
  2. W piekarniku – Słoiki układamy na blaszce, tak aby nie stykały się ze sobą ściankami, wkładamy do zimnego piekarnika, ustawiamy temperaturę na 130’C i pasteryzujemy przez 30 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki i zostawiamy słoiki do wystudzenia.
  3. W zmywarce – Słoiki układamy w zmywarce wieczkami do dołu, ustawiamy cykl myjący na minimum 75’C lub wyższy. Nie dodajemy żadnych detergentów myjących! Włączamy zmywarkę i czekamy, aż zakończy program. Po tym czasie otwieramy drzwiczki i pozostawiamy przetwory do wystygnięcia.

 

 

POLECAM RÓWNIEŻ:

 

KOMENTARZE