Gdańskie zoo – największy ogród zoologiczny w Polsce!


Gdańskie zoo – największy ogród zoologiczny w Polsce!

 

 Data publikacji: 03 październik 2023

Zoo w Gdańsku odwiedziliśmy na koniec lata, w ostatni weekend września 2023 roku. Ogród ten położony jest w sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Dolinie Leśnego Młyna i jest największym tego typu obiektem w Polsce. To świetne miejsce na aktywny wypoczynek oraz spacery z dziećmi, które cieszy się dużą popularnością zarówno wśród okolicznych mieszkańców jak i turystów. Zoo czynne jest przez cały rok, także w dni świąteczne i wolne od pracy.

Ogród powstał w 1954 roku i ma powierzchnię około 125 hektarów. Nazywany jest także oliwskim zoo, ponieważ zlokalizowany jest w dzielnicy Gdańska o nazwie Oliwa, która od północy graniczy z Sopotem. Jest to największe zoo w Polsce, na drugim miejscu znajduje się Ogród Zoologiczny w Poznaniu zajmujący powierzchnię 121 ha, o którym pisałam Wam TUTAJ (KLIK). Do Gdańskiego Zoo dojechać możemy samochodem (są parkingi), autobusem (nr 169 przez cały rok i nr 622 w sezonie letnim)  lub Szybką Koleją Miejską (wysiadamy na przestanku Gdańsk Oliwa), możemy także przyjechać rowerem (przed wejściem znajdziemy stojak na ponad 60 rowerów) lub przyjść spacerkiem (droga z centrum Oliwy to trochę ponad 2 km).

W Gdańskim Zoo żyje obecnie 868 zwierząt reprezentujących wszystkie kontynenty, spotkamy tam zarówno ssaki, płazy, gady jak i ptaki. Ponieważ ogród jest bardzo atrakcyjny i duży, na zwiedzanie należy sobie zarezerwować co najmniej 3 godziny, ale tak naprawdę można tam spacerować nawet cały dzień. Na trasie co jakiś czas znajduje się mapka, można też ją pobrać na telefon lub zakupić w formie papierowej. Każdy sektor jest podzielony na alejki i oznaczony znakiem z podpisem np. alejka łosia, alejka szympansa itp. Zwiedzanie jest bardzo intuicyjne, trudno jest się zgubić 😉

Gdańskie Zoo jakie jedyne w Polsce jest domem dla orangutanów. Raja i Albert już od kilku lat mieszkają w tej placówce. Nie wiem czy wiecie ale te urocze małpki są bardzo bystre, posiadają inteligencję kilkuletniego dziecka, a ich DNA w 97 procentach pokrywa się z ludzkim.

Znajdziemy tu oczywiście także takie popularne zwierzęta jak lew, tygrys, żyrafa czy słoń. My niestety nie mieliśmy okazji zobaczyć z bliska lwów, mają bardzo duży wybieg (i super), więc dostrzegliśmy je tylko z daleka jak się wygrzewały w słoneczku. Za to mieliśmy bardzo bliskie spotkanie z przepięknym, masywnym tygrysem.

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym można podziwiać dwa słonie. Jeden to afrykańska słonica Katka, a drugim jest indyjska słonica Wiki, która została uratowana z cyrku, ale nie tak od razu, jej losy były dość zagmatwane. Gdy po wielu próbach wyswobodzenia jej z niewoli przez różne organizacje chroniące prawa zwierząt udało się to zrobić, Wiki nagle zaginęła.  Po dwóch latach znalazła się, przebywała w ciasnym kontenerze, bez dostępu światła i nie miała możliwości wyjścia na świeże powietrze. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu pracowników zoo, słonicy udało się zaaklimatyzować w nowym miejscu i powróciła w niej wiara w ludzi.

W pomorskim zoo możemy obserwować także karmienie zwierząt. Codziennie, niezależnie od pogody i dnia roku, odbywają się pokazy karmienia przez opiekunów. Aktualny plan pokazów można znaleźć na stronie internetowej ZOO Gdańsk. My trafiliśmy akurat na karmienie i ważenie fok.

W ogrodzie mieszkają małe i duże zwierzęta. Tak jak już wcześniej napisałam można tu spędzić nawet cały dzień podziwiając rzadko spotykane ptaki, gady, małpki i inne dzikie zwierzęta.

Możemy podejrzeć wygrzewające się w słoneczku wielbłądy, hipopotama w trakcie kąpieli błotnej czy też skaczące wesoło kangury. Zoo działa także na rzecz ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem. Kilkadziesiąt osobników mieszkających w pomorskiej placówce to gatunki objęte Europejskim Programem Ochrony Zwierząt.

Dodatkowe atrakcje. Na terenie Zoo znajdziemy sklepik z pamiątkami, możemy tan nabyć magnesy, pluszaki i inne tego rodzaju drobiazgi. Podczas spaceru kilka razy natkniemy się na punkty gastronomiczne, my skorzystaliśmy z kawki i ciasteczka. Możemy także wybrać się na przejażdżkę po ogrodzie tak zwanym „Turbo ślimakiem”, kurs jest dodatkowo płatny i w zależności od wybranej trasy kosztuje ok 20-30 zł. Na terenie zoo znajduje się także wypożyczania drewnianych wózków dla dzieci do 7 lat oraz kilka darmowych toalet.

 

 

 

WAŻNE INFORMACJE:

ADRES:  ul. Karwieńska 3 Gdańsk, dzielnica OLiwa

CENY BILETÓW: ceny uzależnione są od terminu, w sezonie letnim (lipiec, sierpień) są najdroższe i wynoszą 40 zł za bilet normalny i 35 za ulgowy oraz 120 zł za bilet rodzinny. Wiosną i jesienią zapłacimy taniej bo 30 normalny, 25 ulgowy i 90 rodzinny. A najtaniej wyjdzie zimą 20zł/15zł/55zł. Bilety możemy kupić w kasach przed wejściem, w biletomatach, które także znajdują się przed wejściem do zoo albo online na stronie zoo.

PARKING: przy ulicy Karwińskiej znajduje się płatny parking dla samochodów, autokarów i motocykli. Cena postoju auta to 6 zł za 1 godzinę lub 25 zł za cały dzień.

GODZINY OTWARCIA:  ogród otwarty jest 365 dni w roku, także w święta, długie weekendy i inne dni wolne od pracy. Godziny zamknięcia są zmienne w zależności od pory roku, otwarcie zawsze jest o godzinie 9 rano. Latem zoo czynne jest do godziny 18, wiosną i jesienią do 16, a zimą do 14. Dokładne godziny znajdziecie na stronie Ogrodu Zoologicznego, do której link znajdziecie poniżej.

DOJAZD:  do Zoo dojechać możemy samochodem (są parkingi), autobusem (nr 169 przez cały rok i nr 622 w sezonie letnim)  lub Szybką Koleją Miejską (wysiadamy na przestanku Gdańsk Oliwa), możemy także przejechać rowerem (przed wejściem znajdziemy stojak na ponad 60 rowerów) lub przyjść spacerkiem (droga z centrum Oliwy to trochę ponad 2 km)

CZAS ZWIEDZANIA:  minimum 2-3 godziny

STRONA INTERNETOWA:  https://zoo.gda.pl/

 

 

KOMENTARZE