Gniezno śladami królików – zwiedzamy pierwszą stolicę Polski


Gniezno śladami królików – zwiedzamy pierwszą stolicę Polski

Gniezno proponuje nam super atrakcję – Trakt królewski. Możemy zwiedzać miasto szlakiem 15 figurek królików i kilku innych posągów oraz makiet, które zostały umieszczone w pobliżu najważniejszych punktów naszej pierwszej stolicy. Świetna atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Odnalezienie wszystkich figurek, z przerwą na obiad i drugą na lody, zajęło nam około 6 godzin. Królików można szukać z wydrukowaną mapą lub za pomocą aplikacji. My postawiliśmy na klasyczną mapkę, którą pobraliśmy ze strony Urzędu Miasta Gniezna TUTAJ (KLIK)

Wycieczkę można zacząć w dowolnym miejscu, my startujemy od Muzeum Początków Państwa Polskiego (które zwiedzimy przy następnych odwiedzinach), naprzeciwko znajduje się darmowy parking. Niedaleko muzeum, przed Instytutem Kultury Europejskiej UAM, znajduje się fragment oryginalnego Muru Berlińskiego, na którym widnieje graffiti z lat 60 XX wieku. Gniezno jest jednym z dwóch miejsc w Polsce gdzie można podziwiać fragmenty tej konstrukcji, drugim miejscem jest dolnośląska Sosnówka.

Na dziedzińcu Muzeum znajduje się pierwszy napotkany przez nas królik – bogaty kupiec.

Muzeum Początków Państwa Polskiego

Fragment Muru Berlińskiego

Królik Bogaty Kupiec

Na wycieczkę po Gnieźnie zabraliśmy naszego psa Hakera, który jak widać też bardzo polubił tamtejsze króliki. Spacerując dalej napotykamy kolejne rzeźby królików, jest ich 15: postać Królika Kolejarza ,Hokeisty, Żołnierza, Powstańca Wielkopolskiego, Murarza,  Medyka, Napoleona, Skryby, Woja Piastowskiego, Bogatego kupca, Strażaka, Rajcy Miejskiego, Żużlowca, Szofera i Degustatora.

Jednak po Trakcie Królewskim oprowadzają nas nie tylko króliki, spotkamy tam także: postaci z 2 piastowskich legend (legendę o Lechu oraz o Piaście Oraczu), 4 edukacyjne makiety (Katedra, Wzgórze Lecha, Miasto lokacyjne, Współczesny układ urbanistyczny), 8 tablic informacyjnych oraz 3 interaktywne infokioski, a także posągi 5 pierwszych królów Polski: króla Bolesława Chrobrego,  Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II Czeskiego.

Zwiedzając Gniezno nie sposób przeoczyć jednej z najważniejszych budowli historii Polski – Katedry gnieźnieńskiej, która była miejscem koronacji pięciu królów Polski, a od 1418 r. do 1992 arcybiskupom gnieźnieńskim przysługiwała godność Prymasa Polski. Przywilej ten powrócił do Gniezna w 2009 roku. Przy południowej wieży katedry znajduje się dawniejsze główne wejście, w którym eksponowane są wykonane z brązu i pochodzą z 2 połowy XII wieku Drzwi Gnieźnieńskie, jeden ze sławniejszych zabytków plastyki romańskiej w Europie.

Do Gniezna zabraliśmy też kilka namalowanych przez nas kamyczków (o zabawie w w wędrujące kamyczki pisałam Wam TUTAJ (KLIK)). Kilka z nich zostało znalezione i dostaliśmy znak na grupie, to bardzo cieszy. Jeśli znajdziecie w jakimś miejscu na świecie pomalowany kamyczek z kodem, koniecznie dajcie znać.

Często prosicie o polecenie restauracji lub miejsca noclegowego w danej miejscowości. W Gnieźnie byliśmy na jednodniowej wycieczce, więc nie korzystaliśmy z hotelu, ale udało nam się podczas wyjazdu zjeść pyszne lody w kawiarence na rynku oraz obiad w restauracji Tutti Santi, naprawdę smaczne dania, więc polecamy.

KOMENTARZE