Toruń w weekend + piękny Jarmark Bożonarodzeniowy


Toruń w weekend + piękny Jarmark Bożonarodzeniowy

Data publikacji: styczeń 2024

Trochę się spóźniłam z tym wpisem bo w Toruniu byliśmy na początku grudnia, a dziś już obchodzimy Nowy Rok, ale tyle się działo, święta, sylwester, że nawet nie miałam kiedy usiąść i napisać 😉

Toruń należy do województwa kujawsko-pomorskiego, to malownicze miasto leży nad brzegiem Wisły i znajduje się na liście światowego dziedzictwa Unesco!

 

 

W pierwszy weekend grudnia 2023 zwiedzamy Toruń oraz Jarmark Bożonarodzeniowy, który jest naprawdę piękny. Mamy tylko dwa dni, jesteśmy z małym dzieckiem i jest dość zimno więc musimy ograniczyć się do najważniejszych obiektów. Jako pierwsze odwiedzamy Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy, który znajduje się na Rynku Staromiejskim i jest dostępny w terminie od 25 listopada do 21 grudnia 2023. Panuje tam iście świąteczna atmosfera, gra muzyka, jest scena, występy oraz duża ilość straganów z pięknym i często niepowtarzalnym asortymentem. Można tam nabyć wspaniałe rękodzieła, pyszne smakołyki, różnego rodzaju dekoracje i ozdoby.

 

Jak każdy chyba wie, Toruń słynie przede wszystkim z pierników. Jest ich tutaj mnóstwo, pyszne, tradycyjne pierniki można kupić nie tylko na jarmarku, ale też w licznych sklepikach i muzeach piernika.

 

Jak Toruń to i oczywiście Mikołaj Kopernik – najsłynniejszy polski astronom. Na ulicy Kopernikana 15/17 znajduje się Dom Mikołaja Kopernika, w którym znajduje się interaktywna wystawa o życiu i twórczości słynnego astronoma. Znajdziemy tam również ekspozycje dotyczące kosmosu i wiedzy z zakresu astronomii.

Natomiast na południowo-wschodnim narożniku Rynku Staromiejskiego stoi jeden z największych symboli Torunia Pomnik Mikołaja Kopernika. Jest to najczęściej fotografowany obiekt w mieście.

 

 

 

Na Rynku Staromiejskim, tuż obok pomnika Kopernika znajduje się rzeźba osiołka, która ma przypominać o wyrafinowanych karach stosowanych w dawnych czasach w Toruniu.  W przeciwległym narożniku Rynku, możemy natknąć się na pomnik posłusznego pieska Filusia, który czeka na swojego pana – Profesora Filutka. Rzeźba ma upamiętniać wybitnego polskiego rysownika Zbigniewa Lengrana, który tworzył komiks o profesorze i jego psie. Natomiast przy ulicy Królowej Jadwigi stoi rzeźba przedstawiająca postać kobiety – to toruńska piernikarka, która idzie z koszem pełnym pysznych „katarzynek”. Figura upamiętnia toruńskie tradycje piernikarskie sięgające XIV wieku.

 

Obok Kopernika i piernika, symbolem miasta Toruń jest Krzywa wieża – średniowieczna gotycka baszta obronna, która swoją nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu. Została ona wzniesiona w XIV wieku jako jedna z kilkudziesięciu  baszt w murach obronnych dawnego miasta. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wycieczki każdego turysty.

KOMENTARZE